
szolgáltatások
Szolgáltatásaink

A VÁV UNION kezdettől fogva a villamos berendezésgyártás és -kivitelezés területén nyújt minőségorientált és testre szabott megoldásokat. Cégünk méretéből és felhalmozott szellemi tőkéjéből adódóan elsősorban olyan magas műszaki színvonalú megoldások kivitelezésében megbízható partner, amik képességei messze túlmutatnak a kereskedelemben kapható, egymás mellé illeszthető szériaberendezések teljesítményén.
Célunk, hogy megrendelőink igényeit messzemenőkig figyelembe véve minden esetben a legjobb megoldást valósítsuk meg a berendezések műszaki színvonalát, szolgáltatásait és üzemeltetési komfortját illetően. A megrendelői igények figyelembe vétele az együttműködés egész folyamatát végigkíséri, kezdve a beruházási keret megtervezésétől a feszültség alatti munkavégzésen át egészen az egyedi organizációs igények kielégítéséig.
Cégünk szlogenje éppen ezért: VÁV UNION, minőség a villamos fővállalkozásban
A VÁV UNION Kft. szakmai profiljába elsődlegesen az alábbi tevékenységek tartoznak:
- Erősáramú kapcsoló- és transzformátorállomások tervezése szerelése, üzembe helyezése, komplett villamos, illetve generál kivitelezése 0,4-től 120 kV-ig
- 0,4, 12 és 24 kV-os kapcsolóberendezések gyártása
- Egyedi erősáramú berendezések (pl. középfeszültségű kondenzátortelepek) gyártása
- Irányítástechnikai rendszerek kiépítése, testre szabása
- Villamosberendezések és -hálózatok (PLC bázisú) üzemviteli automatikáinak tervezése szoftverkészítéssel, üzembe helyezéssel
- Villamosberendezések időszakos karbantartása és hibaelhárítása

Tervezés

Gyártás

Tervezés

Gyártás

Kivitelezés

Karbantartás, szervíz

Kivitelezés

Karbantartás, szervíz

Tervezés
Tervezési feladataink általában a cég vállalkozási tevékenységéhez kapcsolódnak. Egy-egy megbízás teljesítésének első lépéseként elkészítjük a szükséges dokumentációt:
- Elvi és engedélyezési terveket
- Jóváhagyási terveket, majd a
- Villamos és konstrukciós jellegű gyártásviteli terveket
Gyártásra vonatkozó megbízások esetén többnyire adott a “B”-szintű terv, amelyhez a műhelygyártás részletterveit készítjük el. Retrofit jellegű munkáink jelentős konstrukciós ráfordítást igényelnek, amelyet szisztematikus fejlesztési program foglal keretbe.
Ezen túlmenően számos, kizárólag tervezésre vonatkozó megbízásnak is eleget teszünk.
Tervezési-fejlesztési tevékenységünket is az EN ISO 9001:2000 számú szabványnak megfelelő, TÜV által tanúsított minőségügyi rendszer előírásai szabályozzák. Vállaljuk tanulmányterv készítését; kiváló minőségben, korszerű tervezői szoftverek felhasználásával elkészítjük akár egy létesítmény megvalósításának teljes villamos tervdokumentációját, és szükség esetén elvégezzük a szakhatósági és/vagy áramszolgáltatói engedélyeztetést is.
Cégünk a WSCAD, az EPLAN, az AUTOCAD tervezői szoftvereket használja.
Tevékenységi területeink:
- 120 kV-os erőművi, áramszolgáltatói vagy fogyasztói berendezések
- Középfeszültségű kapcsolóberendezések és hálózatok, transzformátorállomások
- 0,4 kV-os kapcsoló- és elosztó berendezések, ipari és kommunális létesítmények energiaellátása
- Erőműi és alállomási segédüzemi berendezések
- Intelligens kapcsolóberendezések kialakítása a szükséges automatika feladatok és felügyelet megoldásával
- Irányítástechnikai rendszerek létesítése villamosenergiaelosztó-hálózatok számára
A szolgáltatott tervdokumentációk:
- Szakvélemény, tanulmányterv
- Engedélyezési tervek (csatlakozási terv, vezetékjogi tervek)
- Kiviteli tervek: elvi kapcsolási és áramúttervek, védelmi tervek,
- Gyártmánytervek: konstrukciós és műhelyrajzok
- Helyszíni szerelés esetén: telepítési, elrendezési és nyomvonalrajzok, installációs tervek, sorkapocs- és bekötési tervek
Cégünk megalakulása óta dolgozik a tervezés mellett az ún. szoftveres csoport. Feladatuk az irányítástechnikai és automatika rendszerek konfigurálása, programozása és beüzemelése, továbbá más intelligens eszközök (védelmek) telepítése és programozása. Nagy tapasztalattal és jelentős referenciákkal rendelkeznek elsősorban Moeller, Beckoff és más PLC-k, továbbá SMART Windows megjelenítők tervezése és programozása területén.
A saját fejlesztésű SCADA rendszerek szolgáltatásait tekintve külön ki kell emelni azokat a megbízható automatika funkciókat, amelyek jelentősen megkönnyítik a bonyolult, nagy integráltságú energiaellátó rendszerek üzemeltetését.

Gyártás
Cégünk gyártási tevékenységének középpontjában a különféle együttműködési szerződések keretében gyártott kapcsolóberendezések állnak.
Középfeszültségű berendezések összeszerelését az adott gyártóval kötött megállapodás alapján végezzük. E megállapodások szerint a legtöbb, ma forgalomban lévő középfeszültségű berendezés összeszerelésére szereztünk jogosultságot.
Kisfeszültségű berendezések vonatkozásában az Eaton (Moeller) céggel épült ki immár évtizedek óta tartó együttműködés. Ma már azon kevés Eaton-partnercégek egyike vagyunk, amely MODAN és xEnergy típusú elosztókat licenc szerződés keretében gyárt.
Az együttműködési szerződések hatálya alá tartozó elosztó- és kapcsolóberendezések gyártása a gyártók szigorú műszaki ellenőrzése mellett, azonos minőségű anyagok felhasználásával történik. Nevezett gyártók és típusok mellett természetesen készek vagyunk más gyártók berendezéseit és készülékválasztékát is figyelembe venni, amennyiben megrendelőink ezt kérik.
EK 110 típusú egyenáramú berendezés
Az EK 110 típusú egyenáramú, helyi és helyközi közösségi közlekedés áramellátását szolgáló berendezés olyan mezős felépítésű, tipizált, beltéri, helyhez kötött, szabadon álló kivitelű kisfeszültségű kapcsoló- és vezérlőberendezés (TTA), amely megfelel az MSZ EN 60439-1:2000 számú szabvány előírásainak. A berendezés légszigetelésű, részlegesen rekeszelt, 5000 A-es névleges áramerősségű főgyűjtősínnel és 3100 A-es segédsínnel rendelkezik.
Az EK 110 típusú egyenáramú kapcsolóberendezést a korszerű városi és elővárosi villamos üzemű közösségi közlekedés, illetve az üzemeltetést végző közlekedési vállalatok igényei szerint alakították.
A berendezés villamos és szerkezeti egysége a mező, ismertetését tehát az egyes mezők leírásai adják. Villamos szempontból a mezővariánsok primer kialakítását ismertetjük, a szekunder technikát illetően pedig csak a legfontosabb utalásokat tesszük meg.
Az EK 110 mező alapkialakítása a vontatási leágazás kocsizható megszakítóval és segédsín-szakaszolóval, valamint az ún. vonalvizsgálat segédáramkörével. Ugyanezt a kialakítást képviseli a segédsín-betápláló mező, amely a vontatási energiát nem a csatlakozó kábelvonalra, hanem a segédsínre továbbítja. A mezőkínálat további eleme a betáplálás, ami szakaszolón fogadja az áramátalakító(k)ról betáplált energiát.
Retrofit
Számos nagyvállalatnál (költségtakarékossági, üzemeltetési, vagy más praktikus okok miatt igényként merült fel, hogy villamosüzemük korszerűsítését új berendezés telepítése helyett inkább a meglévő berendezések felújításával, az elavult szerkezeti elemek, illetve készülékek cseréjével valósítsák meg. Ezen megrendelői igények kielégítésére a VÁV UNION Kft. vállalja szinte bármely régi gyártó középfeszültségű tokozott berendezésének (pl. VÁV berendezések, a VERTESZ 10VEK400, SRTO, STO, vagy BOTO stb. típusainak) felújítását. A primer felújítás lényegi része az új megszakító beépítése, amit a megrendelő által preferált vákuum vagy SF6 (ABB: VD4, VM1, vagy HD4 típusú) megszakító beépítésével, valamint a megszakító kocsi szerkezetének műhelyben történő felújításával, illetve átalakításával végzünk el. A felújítás igény szerint kiterjedhet a primer készülékek mindegyikére, így akár új mérőváltók, földelőkapcsoló, túlfeszültség-levezető stb. beépítésére is.
A szekunder részek felújítását, a megrendelő igényeinek megfelelő védelmi és irányítástechnikai kialakítást a legkorszerűbb megoldások figyelembevételével határozhatjuk meg. Az átállás időszükségletét lerövidítendő a teljes kisfeszültségű (relé)szekrényt, vagy akár a meglévő szekrény szerelvényezett szerelőpaneljét kompletten, műhelyi körülmények között előregyártva, egy egységként cseréljük.
A retrofit egy további fontos területe az épített cellás berendezések korszerűsítése, amelyet számos ipari és áramszolgáltatói berendezésen hajtottunk végre.
Régi VÁV-berendezések gyártása
A VÁV UNION Kft. a Villamos Állomásszerelő Vállalat (továbbiakban: VÁV) 1994-es megvásárlásával valamennyi – az állami vállalat által évtizedeken át gyártott – berendezés gyártási jogát megszerezte. Cégünk e jogosítványok birtokában igény szerint vállalja az ország minden részében megtalálható VÁV középfeszültségű berendezések, például NT 10, NT12, NT20, NBK10, NBK20, NKB vagy aBNT6 gyártóműben, illetve a helyszínen történő javítását, felújítását.
A felújítás a retrofit esetében vázolt elvek és módszerek mentén történik. Amennyiben meglévő berendezések bővítésére lenne igény, úgy megrendelőink számára a meglévővel méreteiben és felépítésében azonos, de korszerű primer és szekunder készülékekkel szerelt cellákat vagyunk képesek kedvező feltételekkel leszállítani.
Kivitelezés
A berendezésgyártás mellett a villamos kivitelezési tevékenység volt a Villamos Állomásszerelő Vállalat legfontosabb profilja. Ez biztosította a VÁV UNION Kft. részére azt a szakértelmet, hozzáértést és rengeteg tapasztalatot, amely később a cég sikereinek egyik záloga lett.
A VÁV UNION Kft. hitvallása az, hogy az üzemeltetővel közösen gondolkodva, a megrendelő üzemi körülményeihez és elvárásaihoz igazodva, testre szabott minőségi megoldás megvalósításában legyen partner.
Nagy tapasztalatokkal rendelkezünk a rekonstrukciós, retrofit munkák terén. Ennek köszönhetően (már a tervezési fázis során is) egyre több üzemeltető kéri ki szakembereink véleményét egy-egy rendszer vagy berendezés korszerűsítésével, bővítésével, esetleg új rendszer telepítésével kapcsolatban. Ajánlatainkban igyekszünk teljes körű tájékoztatást adni a lehetséges műszaki megoldásoktól kezdve egészen a kivitelezés javasolt ütemezéséig.
Számunkra a kivitelezés nem csupán egy terv szerint elvégzendő feladat, hanem egy tudatos tevékenységi folyamat; egyben a vállalat cégére.
A kivitelezések felelős vezetője a létesítményi főmérnök, aki felelősséggel tartozik a munka megfelelő minőségben és határidőre történő elvégzéséért, a szükséges anyagi és emberi erőforrások biztosításáért, valamint a megrendelővel történő kapcsolattartásért.
A konkrét kivitelezési feladatokat szerelési csoportjaink végzik a munkahelyvezető irányításával, aki egyben a munkavégzés ideje alatt a cég helyszíni képviselője is. Kivitelezői csoportjaink úgy épülnek fel, hogy a kivitelezés során felmerülő összes feladatot el tudják végezni; ennek megfelelően minden csoportunkban van villanyszerelő, berendezés-szerelő, kábelszerelő és lakatos szakember is. Amennyiben a kivitelezés során olyan munkafolyamatok elvégzése válik szükségessé, amelyek nem tartoznak cégünk fő profiljába, vagy a munka határidőre történő befejezéséhez nincs elegendő emberi erőforrásunk, úgy minősített alvállalkozókat alkalmazunk.

Karbantartás, szervíz
Minden vállalat számára igen fontos, hogy a vevők, illetve megrendelők igényeit minél szélesebb spektrumon legyen képes kielégíteni, azaz, egy adott projekten túl a cég szolgáltatásokat is nyújtson a megrendelőnek. A VÁV UNION Kft. esetében ez azt jelenti, hogy a kapcsolóállomások leszállítását és üzembe helyezését követően a vállalat igény szerint a szerviz és karbantartási feladatok ellátásával is segíti az üzemeltetést.
Az utóbbi években általános tendencia, hogy a vállalatok mindinkább törekednek vállalati profiljuk tisztítására, ezért a karbantartási munkákat végző szervezeti egységeiket leépítik, illetve azok feladatait alvállalkozóknak adják ki.
A VÁV UNION Kft. fennállása óta tudatosan fejleszti szerviz és karbantartási tevékenységét, amelynek köszönhetően mára ezen a téren is kiemelkedő szakember gárdával és műszerezettséggel rendelkezik.
A hagyományos karbantartási munkákon kívül vállalatunk a megrendelői igényeknek megfelelően hibaelhárítási munkát is végez. A gyakorlatban mindez azt jelenti, hogy az általunk szállított berendezések esetleges meghibásodásakor egy megfelelő szakképzettségű, a berendezést és a helyszínt jól ismerő, tartalék alkatrészekkel felszerelt szakemberünk a lehető legrövidebb időn belül a helyszínre érkezik, és ott haladéktalanul megkezdi a felmerült hiba elhárítását.
A technika fejlődése lehetővé tette, hogy a távfelügyelettel ellátott kapcsolóállomások esetében a VÁV UNION Kft-től lehívjuk a meghibásodott állomás eseménynaplóját, illetve az aktuális kapcsolási képet. Így szakembereink már a szükséges információk birtokában érkezhetnek a helyszínre.
A vásárlói igények kielégítésén túlmenően ez a munka azért is fontos számunkra, mert az így szerzett üzemeltetői tapasztalatokat közvetlenül tudjuk hasznosítani a fejlesztési és a gyártási tevékenységünk során.